středa 17. května 2017

Ydris, kniha prvníO Odkazu tastedarů jste si mohli na mém blogu přečíst již několikrát, ať už když to byl pouze projekt na Startovači, či velmi zajímavý rozhovor s autory. Ydris, kniha první je prvním dílem z plánované pětidílné ságy. Další kniha bude nejspíše druhou částí prvního dílu. Autoři se totiž rozhodli rozdělit první díl do dvou knih, zejména z důvodu, že by měl první díl velký počet stran a mohlo by to některé čtenáře odradit.

Celá sága Odkazu tastedarů je doplněná o zajímavý doplňkový materiál. Mně asi nejvíce zaujala velmi podrobná mapa, čítající nespočet názvů vesniček, měst, hor a spoustu dalšího. Dále ke knize najdete také vlastní ilustrace. V knize jsou zdánlivě jednoduché a nicneříkající černobílé malby, které však skvěle doplňují dané okolnosti v příběhu. Na oficiálních internetových stránkách můžete najít ilustrace barevné, které jsou taktéž velmi pěkně zpracované. V neposlední řadě k celé sáze patří vlastní hudba, kterou si ke čtení můžete pustit a podpořit tak svůj zážitek z příběhu. Na oficiálních stránkách můžete zatím koupit pouze knihu, ale autoři plánují spustit e-shop, kde budete moci ke knize zakoupit také placku, záložky, mapu či plakáty. Ale teď už k obsahu knihy.

Krátká ukázka:
"...V ohništi uprostřed místnosti se vzhůru sápaly plameny, vrhající na stěny míhavé stíny. Sotva za sebou Waleyran zavřel, těžký závěs na druhé straně pokoje se odhrnul a zpoza něj vystoupil prastarý bezvousý muž s holou hlavou potetovanou posvátnými symboly protkanými v jediný složitý obrazec. Šedé oči lemovalo husté obočí a kůži měl svraštělou jako stoleté duby. Byl shrbený a musel se opírat o pokřivenou hůl. Zastavil se před ohništěm, odložil sukovici a obě ruce natáhl k plamenným jazykům.
„Nuže?“ Hlas starce byl slabý, přesto v něm příchozí zaslechl podrážděnost a netrpělivost.
„Přišel jsem za ní, svatý,“ odpověděl tázaný uctivě..."Kdybych měla knihu k něčemu přiřadit, první by mě nejspíš napadla Píseň ledu a ohně, známější spíše jako Hra o trůny od George R. R. Martina. V příběhu totiž nenajdete žádné hrdiny s magickými schopnostmi, jež mají zachránit svět. Najdete zde příběhy ze světa zvaného Avirie z úhlu hned několika postav, ať už nájemného zabijáka, princezny, velmi nebezpečné a nevyzpytatelné kněžky, či obyčejné šenkýřky. Když už jsem nakousla Hru o trůny i zde určitě najdete kapitoly, které vás budou bavit méně než jiné, ale v pořád se děje něco zajímavého, tudíž je kniha napínavá.

Je vidět, že si autoři se svým dílem dali obrovskou práci. Celému světu vymysleli zajímavou historii, bestie, jež sužují lid, kouzla i vlastní jazyky. Právě popisy historie a některé události mohou někomu připadat nudné, mě však zaujalo, jak do sebe vše hezky zapadá a nic není zmíněno jen tak náhodou. V knize je také pěkně využitý český jazyk. Narazíte zde totiž několikrát na archaismy, či nářečí a sem tam i nějaké sprosté či nespisovné slovo a to vše do knihy perfektně pasuje.

Co mi však trochu vadilo, byla jistá „plochost“ postav a dialogů. Podle mého názoru se postavy během příběhu příliš nevyvíjely. Dalo by se říct, že bylo jejich chování v některých situacích předvídatelné a naopak v pár jiných případech zase nelogické. Nicméně je možné, že se to v dalších dílech změní a autoři tyto postavy teprve rozvinou. Dialogy mi však nesedly. V některých případech byly příliš „oříznuté“. Není to však v tak velké míře, abyste kvůli tomu museli knížku doslova zklamaní odhodit. Autoři na tom zajisté v budoucnu zapracují, protože děj se samozřejmě bude vyvíjet a s ním jistě i styl psaní.


Kniha mě tedy celkově velmi bavila a vřele ji doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst něco zase trochu jiného, než rutinní fantasy s hrdiny zachraňujícími svět a myslím, že tato sága má jistě zajímavý nápad a budoucnost. A jsem zvědavá na další díly! :-)

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐

Zdroj fotografií: oficiální webové stránky ságy ---►Najdete ZDE

Žádné komentáře:

Okomentovat